zoo liberec

V zoo se narodil pásovec. Díky uvolnění opatření proti koronaviru ho brzy uvidí i návštěvníci

Pro libereckou zoo to je ojedinělý úspěch. Vůbec poprvé se jí podařilo odchovat mládě pásovce. Návštěvnicky velmi atraktivní zvíře navíc právě návštěvníci brzy budou moci vidět. Zoo se totiž už příští týden v omezeném režimu otevře.

Zoo v Liberci funguje 117 let. A po této době se tu narodil malý pásoveček. Na tom není zas až tak nic zvláštního, musíme se rozlišovat pojmy narození a odchování. „Porody pásovců jsou i v českých zoologických zahradách poměrně běžné, vzácné jsou ale právě jejich odchovy. Samice se často po porodu přestane o mládě starat,“ vysvětlila zooložka liberecké zoo Dorota Gremlicová.

A to se stalo už na podzim, kdy se narodilo první mládě, které ale nepřežilo. Nyní už se ale pásovce odchovat podařilo. Narodil se už 4. března a prospívá velmi dobře.

Malá kulička vážila při narození pouhých devadesát gramů. Po měsíci už je z něj ale půlkilový frajer, který také vidí a pod dohledem matky prozkoumává výběh. Zda jde o chlapečka či holčičku ale zatím nevíme. Při sebemenším vyrušení se totiž pevně stáčí do klubíčka a chovatelům tak neumožňuje ho důkladně prohlédnout.

Už brzy si mládě budou po několikaměsíční pauze prohlédnout i návštěvníci, kteří se už příští týden budou moci vrátit do areálu zahrady. Podle posledních informací se kapacita omezí na 20 procent, což ale podle ředitele zoo Davida Nejedla bez problému stačí. „V tomto období takovou kapacitu zaplníme jen o víkendu při slunečných dnech,“ řekl.

Foto: ZOO Liberec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *