Vratislavická kyselka

Zázrak? Areál Vratislavické kyselky znovu funguje. Stáčí sirup, dojde i na minerálku

Byla dalším symbolem polistopadového vývoje u nás v Liberci. Vratislavická kyselka postupně uvadala, až v roce 2008 skončila úplně. Kdo by věřil, že se areál probudí k životu? Někdo zjevně ano, firma Kitl totiž areál po dlouhých peripetiích odkoupila a během dvou let částečně zrekonstruovala. Teď spustila linku na stáčení sirupu. Během několika let by se tu navíc mohla znovu stáčet i místní kyselka.

„Bude trvat mnoho let, než se tento brownfield podaří dát do pořádku,“ říkal v roce 2018, tedy v době, kdy Kyselku koupil, jednatel společnosti Ktil Jan Vokurka.

Za sebou měl čtyři roky jednání, aby areál získal, před sebou další dva roky práce na tom, aby se do areálu mohla přestěhovat výroba. Kyselka byla tehdy v takovém stavu, že nejjednodušší by bylo vše zbourat. To se ale nestalo, i když třeba výrobní hala se proměnila téměř celá. Z tamního zámečku, který je pro areál charakteristický, ale už mnoho nezbylo a na rekonstrukci si ještě musí počkat.

Přesto se Kitl do rekonstrukce pustil a mnoha pamětníkům z Liberce a okolí tak jistě udělal radost. V roce 2021 se může začít psát nová kapitola Kyselky, vše je navíc připraveno tak, aby se zde v budoucnu znovu mohla stáčet minerálka. 

A v plánu je i rekonstrukce zámečku. Na tu si ale firma bude muset vydělat.

Vratislavická kyselka

Známý areál Vratislavické kyselky leží na břehu řeky Nisy mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Pramen objevil roku 1862 náhodně Karl Skollaude, když hloubil studnu pro svoji bělírnu látek. Později na místě vybudoval jednoduché lázně, které kvůli přírodní léčivé vodě vyhledávali lidé z širokého okolí. V minulém století areál chátral. Po roce 1989 do soukromého vlastnictví. V roce 2008 se zde přestalo stáčet a areál zavřel. V roce 2011 Kyselku poničil požár, další roky chátral. 

Foto: Kitl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *