Liberec radnice

Při sčítání uveďte trvalé bydliště Liberec, prosí město. Z daní pak dostane víc peněz

Liberec se obrací na své obyvatele. A to především na ty, kteří město nemají uvedené v občance jako trvalé bydliště, ale přesto tu žijí. Stát totiž i podle sčítání obyvatel rozhoduje o tom, kolik peněz do měst a obcí pošle z daní. Rovnice je tak jednoduchá – čím víc lidí žije ve městě, tím víc dostane peněz. Podle odhadu může jít až o deset tisíc lidí.

„Proto bychom chtěli požádat všechny občany, kteří se do sčítání ještě nezapojili a chystají se k tomu, aby při vyplnění dat a údajů pamatovali na „své“ město,“ říká náměstek primátora Zbyněk Karban.

Sčítání lidí podle něj Liberci může pomoci v upřesnění čísla o počtu obyvatel, podle něhož se na dalších deset let přerozdělují sdílené daně od státu.

„Pokud tady někdo bydlí, ale v občance má například Rakovník, tak „za něj“ nám stát nepošle nic, přestože tady jezdí například dotovaným autobusem,“ vysvětluje také náměstek Jiří Šolc. „My z těch peněz od státu platíme všechno od divadel po školy, veřejnou dopravu a úklid v ulicích,“ pokračuje.

Podle něj může jít až o deset tisíc lidí. „To je prosím cca 140 milionů korun ročně, kdyby se to podařilo správně spočítat, hned by bylo veseleji,“ dodal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *