textilana liberec

Revitalizace Textilany se nelíbí opozičnímu zastupiteli Baxovi. Jako někde v Mostu, říká

Jako opakování „deskáčů“ a „věžáků“ na nijak pěkném sídlišti nebo někde v Mostě vidí před několika dny zveřejněnou studii revitalizace bývalé Textilany v Liberci opoziční politik Jaromír Baxa. Podle městského architekta Jiřího Janďourka ale ještě stude není hotová a nakonec může vypadat úplně jinak.

Baxa srovnává studii Textilany se studií další bývalé fabriky Tepna v Náchodě, která na veřejnosti vzbuzuje větší sympatie. „Najdi asi tak tisíc rozdílů, v tom, jak můžou vypadat výsledky dvou docela podobných zadání v městském prostoru na revitalizaci prázdných ploch po průmyslových areálech,“ popisuje Baxa.

Zatímco v Náchodě podle Baxy město uspořádalo mezinárodní soutěž, v Liberci „vlastník pozemků oslovil pro návrh firmu Domy jinak, aby “něco” navrhla.“

Srovnání dvou studií – nahoře Liberec před dokončením a Náchod

A výsledek se dostavil. „Masivní zástavba mohutnými bloky, mezi kterými si člověk bude připadat dost malinký. Nápaditost členění fasád nula, jen opakování “deskáčů” a “věžáků”, jak na nijak pěkném sídlišti, nebo někde v Mostu,“ pokračuje Baxa.

Nepříliš povedený návrh podle zastupitele ještě zvýrazňuje pozadí paneláků sídliště Broumovská. „Jak kdyby v sousedství bylo jen sídliště Broumovská. Jenže naše město netvoří jen sídliště. Hned vedle je Liebiegovo městečko, přehrada, staré činžovní domy v ulici Na Bídě,“ dodává.

Baxa v podobných situacích radnici kritizuje dlouhodobě, není tedy překvapivé, že se mu nelíbí i aktuální situace s Textilanou. „Myslím, že bychom v Liberci měli chtít být náročnější. Měli bychom chtít architektonické soutěže u velkých celků i po soukromých investorech – a zároveň ty architektonické soutěže podpořit, finančně a odborně,“ říká.

Městský architekt Jiří Janďourek ale oponuje, že studie není dokončena a bude nakonec vypadat úplně jinak. „Máme k tomu ještě mnoho připomínek a f vizuální forma nemůže dopadnout takto,“ vysvětluje.

Jak to celé nakonec dopadne? Až bude studie dokončena, přineseme srovnání obou vizuálů.

Foto: Domy jinak a Město Náchod

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *