Hřbitov Růžodol

Jak se kácí v Liberci. Město nechalo vykácet lípy na hřbitově, piliny zůstaly na hrobech

„Trošku úcty,“ chtělo by se zvolat spolu s klasikem po zhlédnutí fotografií, které na facebooku zveřejnila Karolína Hrbková. Je na nich vidět, jak se kácelo na hřbitově v Horním Růžodole. Pokácené stromy mezi hroby, přímo na hrobech pak nánosy pilin. „Chtělo se mi brečet,“ píše Hrbková, která přitom v minulém volebním období působila jako náměstkyně primátora a zabývala se veřejnou zelení.

Město na hřbitově kácelo už na podzim, což také oznámilo na webu, nyní ale dílo zkázy dokončilo. Podle Hrbkové je pryč asi 40 stromů. „Dřevo je lipové, zdravé, těch nemocných stromů tam bylo pár,“ píše.

Jenže stromy šly pryč prakticky všechny, město na jejich místě vysází nové. „Sázet nové stromy bez koncepčního zásahu na celém hřbitově (zdi, plot, cesty, kontejner, lavičky apod.) je náhradní výsadba úplně k prdu. Jen se ten neutěšený stav zafixuje na dalších třeba 100 let,“ vysvětluje Hrbková.

Tu nepříjemně překvapilo, že po pokácení stromy zůstaly ležet, piliny pak zaneřádily samotné hroby. „Prostě to pokáceli a šli pryč. Nějaká úcta a pieta? Nechte si o tom v Liberci zdát.“

Foto: Karolína Hrbková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *