tiskárny liberec

Proměna tiskáren jako naděje pro Liberec. Obrovské množství projektů stojí na mizerné přípravě, říká městský architekt

Tohle v Liberci moc obvyklé není. Projekt, který se líbí odborné i laické veřejnosti. Když trochu zapátráme, obvykle nám z toho v Liberci vylezou devadesátá léta, jako třeba proměna bloku naproti krajskému úřadu. Jenže tohle je jiné. Revitalizace zchátralých tiskáren v ulici 8. března vypadá, jako kdyby to bylo někde na západě. A ne u nás pod Ještědem.

Už jen to, že developer, potažmo architekti, spolupracovali s památkáři i s městem a snažili se zachovat co nejvíc z původního areálu. Někdo může říct, že část areálu stejně bourají, přesto vizualizace vypadají více než povedeně. A shodne se na tom jak městský architekt, tak normální Liberečáci. 

„Myslím, že základ dobrého výsledku je vždy kultivovaný investor a skvělý architekt. Bohužel obrovské množství projektů jdoucí k nám na schválení stojí na velmi mizerné projektové přípravě, opravdu mizerné přípravě a je to velmi frustrující,“ shrnuje Jiří Janďourek z Kanceláře architektury města tak nějak i pro obyčejného Liberečáka, který se vždy jen diví, co se ve městě zase staví za hrůzu.

„Bohužel stavební právo ČR neřeší vůbec kvalitu a nastavení základních kritérií pro kvalitu vystavěného prostředí a tím posilování kvalitní historické tradice architektonické a urbanistické praxe,“ říká městský architekt.

Alespoň projekt bývalých tiskáren ale ukazuje, že to přeci jen může jít. I díky spolupráci mezi developerem a městem dojde k otevření a kultivace celé ulice U Tiskárny a propojení na náměstí Českých Bratří přes vnitroblok z ulice 8 března. Kultivací části ulice 8. března a Boženy Němcové se zase vytvoří pěší prostupnost území z parku u zámku po ulici Na Bídě.

Jaký rozdíl oproti projektům, které dál, než za svou fasádu nevidí, a raději ještě investují do zdí, plotů a závor, aby jim náhodou do jejich království nepřišel někdo zvenčí. Právě u tiskáren tohle všechno funguje. „To je výsledek, kde si dokážu představit dobré sousedství – o kterém rád mluvím, a které je bohužel vytvářeno jedině kvalitní tvorbou prostoru, měřítkem a dalšími faktory,“ dodává Janďourek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *