Rání uspali, zůstala jen Bala. Bude v liberecké zoo chov slonů pokračovat?

Liberecká zoo oznámila, že nechala uspat slonici Rání. Odchod zvířete, které v zoo strávilo neuvěřitelných osmapadesát let, a bylo jejím nejstarším obyvatelem, rozesmutnilo nejednoho Liberečáka. V zoo tak nyní zůstává už jen Bala a nabízí se otázka, co s chovem slonů dál.

Není žádným tajemstvím, že sloninec zoo nevyhovuje moderním trendům péče o tato zvířata. Všude ve světě se přechází na bezkontaktní chov, v Liberci jsou ale chovatelé se slony v kontaktu. 

Sloninec je přitom roky ve špatném stavu, zahrada dlouho řešila, co s ním dál. Rekonstruovat nechtěla, navíc slonice byly na podmínky zvyklé. Odchod Rání tak nyní znovu vyvolává otázky, co dál.

Má smysl v Liberci s chovem slonů pokračovat? V současném stavu nejspíš ne. Zoo by musela postavit sloninec nový a sehnat do něj slony nové. Jenže co s Balou? „Bala, kterou pro její problematičtější povahu není možné začlenit mezi větší chovné stádo, zatím v liberecké zoo zůstane,“ uvedla mluvčí zahrady Barbara Tesařová.

Jenže sloni jsou stádní zvířata, potřebují společnost. Problém ale je, že pro sloninec, tak jak je provozovaný v Liberci, zoo nového slona s největší pravděpodobností nesežene.

Pro zoo to tedy znamená těžké rozhodování, co vlastně teď dál. Bala by neměla zůstat v zahradě sama, jenže její stěhování zřejmě také nepřipadá v úvahu a nový slon do libereckého slonince? Také ne. No, závidět teď zoo není co.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *